Předokenní rolety

Rolety si získávají v ČR stále větší oblibu. Především u novostaveb rodinných domů se stávají neodmyslitelnou součástí oken. Díky variabilitě provedení je dnes možno použít hliníkové rolety pro všechny typy okenních otvorů.


MINIROL je ochranná značka pro rolety, které jsou vyrobené z komponentů firmy Building Plastics. Značka MINIROL je synonymem pro kvalitní a přitom cenově přijatelné předokenní rolety.

Proč použít předokenní rolety?

  • Tepelná ochrana

Roletové systémy vyhovují nejvyšším nárokům tepelné izolace. V zimních měsících brání nežádoucímu úniku tepla a snižují náklady na vytápění až o 30%. Návratnost investice do venkovních rolet je v současné době okolo 5 let a vzhledem ke stoupajícím cenám energií se bude dále zkracovat. 

  • Ochrana proti hluku

Pokud bydlíte u frekventované cesty, oceníte klidný spánek při zatažených roletách. Použitím rolet dochází k akustickému útlumu až o 10dB.

  • Ochrana proti světlu a pohledům

Dokonalé zatemnění Vám umožní klidný spánek i za bílého dne a v noci Vás ochrání před nepříjemnou zvědavostí sousedů nebo náhodných chodců.

  • Bezpečnost

Rolety účinně chrání Vaši nemovitost. Spuštěné rolety představují značnou překážku před nevítanou návštěvou a zvyšují tak ochranu Vašeho majetku.

  • Ochrana proti slunci

V letních horkých dnech, kdy se z Vašeho příbytku stane nesnesitelný "skelník", Vám naše předokenní rolety pomohou udržet uvnitř příjemné chladno. Elektricky ovládané rolety mohou být zataženy při určité intenzitě slunečního svitu.

  • Ochrana před nepříznivým počasím

Roleta je nejlepší ochrana před větrem, deštěm, sněhem, kroupami. Hliníkové rolety chrání konstrukci oken proti povětrnostním vlivům a prodlužují tak jejich životnost.

  • Rychlá montáž

Velmi jednoduché. Klasická předokenní roleta je montována na rám okna a barva je sladěna s omítkou i okny.

Provedení


Roleta se skládá z roletového pancíře, boxu a z vodících lišt. Pancíř je soubor lamel, které mohou být hliníkové (vyplněné polyuretanovou pěnou) nebo plastové. Hliníkové vodící lišty se připevňují do rámu okna nebo ostění. Roletový box je vyroben z válcovaného hliníku a je dodáván ve více velikostech, v závislosti na výšce rolety. Běžným doplňkem rolet dnes bývá motorické ovládání s možností skupinového řízení jednotlivých rolet a centrálním ovládáním.

Roletový box

Roletový box je vyroben z povrchově upraveného válcovaného či extrudovaného hliníkového plechu s masivními odlitky bočnic. Rolety rozdělujeme zásadně na typy určené pro dodatečnou montáž a na typy zabudované pod omítku při realizaci novostavby nebo rekonstrukce

Druhy lamel

Záleží pouze na Vás, jaký typ rolety nebo jakou lamelu si vyberete. Zda to bude hliníková lamela s polyuretanovou pěnou nebo extrudovaná lamela, která je běžně označována jako bezpečnostní, nebo plastová lamela, která je oblíbená především pro svoji příznivou cenu.

Vodící lišty

Jsou to povrchově upravené extrudované hliníkové profily doplněné těsnícími kartáčky či gumou, které vedou roletový pancíř.

Způsoby ovládáníElektromotorem

Pohon trubkovým elektromotorem je technicky nejdokonalejší řešení. Je vhodné pro všechny typy a velikosti rolet. Vybrat si můžete z několika variant ovládání motoru: dálkové ovládání, centrální i skupinové ovládání, klíčové spínače, atd. Jestliže dojde k výpadku elektrického proudu nelze v danou chvíli roletu otevřít. Řešením je nouzové ovládání klikou (NHK) nebo záložní zdroj elektrické energie UPS, který lze využít i pro více rolet.

Popruhem, šňůrou nebo klikou

Každá varianta má své specifické výhody. Popruh se mnohem lépe drží v ruce, ale musí být vyveden z boxu přímo. Šňůru lze bez jakýchkoliv problémů vést např. skrz zeď a to za použití bowdenu. Držení je již pohodlné méně. Ne vždy je použití popruhu nebo šňůry výhodné, pohodlné nebo žádoucí. Pro tyto případy je zde přímé ovládání klikou. Klika přináší oproti popruhu a šňůře určité pohodlí. To platí hlavně u rolet větších rozměrů.

Pomocí pružiny

Tento způsob ovládání se používá především u skříní, výkladů, průchodů a vchodových dveří. Pružina roletu sama nenavíjí, jako u klasických textilních rolet, pouze ulehčuje člověku práci při otevírání rolety. K roletě se dodává zámek, na přání i bezpečnostní.

Povrchová úprava a barvy

Je použito kvalitního vypalovaného laku s vysokou stálobarevností. Možnost potažení pohledových částí renolitovou fólií imitující dřevo (stejná fólie jako na PVC oknech).

Základní provedení je v bílé nebo hnědé barvě. Chcete-li přizpůsobit barvu rolet odstínům oken, barvě omítky nebo Vaší představě, nabízíme Vám výběr dle stupnice RAL, případně speciální renolitovou folii ve více barvách (zlatý dub, mahagon, apod.).